Haber

Kocaeli’de restoranda işlenen cinayetle ilgili davaya devam edildi.

Kocaeli’nin İzmit ilçesinde 1 kişinin öldüğü, 3 kişinin yaralandığı silahlı kavgayla ilgili olarak biri tutuklu 5 sanığın yargılandığı davada savcı esastan mütalaasını sundu.

Kocaeli 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada tutuklu sanık Zekeriya Ş. önceki duruşmada tahliye edilen sanıklar Bahadır Y. ve Muharrem Ş. katıldı. Duruşmaya, merhum Birol Kibar’ın eşi, kızı ve parti avukatları da katıldı.

Mahkemenin söz verdiği maktulün eşi Ayşe ve kızı Beyda Kibar şikayetçi olduklarını belirterek sanıkların cezalandırılmasını talep etti.

Avukatı ise olayda haksız tahrik veya meşru müdafaa bulunmadığını iddia ederek sanıkların “kasten öldürme” suçundan en ağır şekilde cezalandırılmasını talep etti.

Birol Kibar’ın kendisini vurmak istediğini ve savunma ateşi açtığını öne süren sanık Zekeriya Ş, beraatini ve tahliyesini istedi.

Adli Tıp Kurumu raporunda girilen mermi sayısının sıkılan kurşun sayısından fazla olduğunun görüldüğünü anlatan sanık, “Başka silah sesleri de oldu. Olay sırasında Birol Kibar’ı başkaları vurmuş olabilir. bizi vurmaya çalışıyorlardı.” dedi.

Esasa ilişkin mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı, tutuklu sanığın haksız tahrik altında “kasten öldürme” hatasını işlediğinin anlaşılması nedeniyle 12 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası talep etti.

Savcı, “basit yaralama” nedeniyle 4 aydan 1 yıla kadar hapis cezasına çarptırılan tutuklu sanıklar Bahadır Y., Muharrem Ş. SK ve GK hakkında “6136 sayılı kanuna muhalefetten” 1 yıldan 3 yıla kadar, “suç delillerini yok etmek, gizlemek veya değiştirmekten” 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezası istedi.

Mağdurun cep telefonunun bulunarak incelenmesini isteyen sanık avukatları, mütalaaya karşı müdafaa için mühlet talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, duruşmayı 30 Mart’a erteledi.

Etkinlik

4 Ağustos 2021’de İzmit’te Salim Dervişoğlu Caddesi’ndeki restoranda silahlı isyan çıkmış, Birol Kibar hayatını kaybetmiş, Bahadır Y, Ferdi Ferit B. ve Zekeriya Ş. Yaralandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu