Ekonomi

Esnaf 2 yıl erteleme istiyor

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, borç erteleme yerine hibe takviyeleri ile deprem bölgesindeki esnaf ve sanatkarların yetiştirilebileceğini belirtti.

Palandöken, depremlerden olumsuz etkilenen esnafın kayıplarını tespit etmek ve talepleri doğrultusunda proje geliştirmek amacıyla ‘Deprem Bilgi Formu’ oluşturduklarını hatırlatan Palandöken, şu değerlendirmelerde bulundu:

“İnternet sitemizde yayınladığımız bu form üzerinden gelen başvurulara göre esnafımızın en büyük talebi hibe eki verilmesi ve mevcut borçlarının 2 yıl vade ile ertelenmesi. ticari hayatın canlandırılması için işyerlerine hasar durumuna göre hibe takviyesi yapılması gerekiyor.Öte yandan, “Esnaf ve sanatkarlarımız şu anda iş yapamadıkları için mevcut borçlarını ödemeleri mümkün değil. İşyerleri yeniden faaliyete geçene kadar esnafımızın mevcut borçları başta olmak üzere Bağ-Kur, SSK gibi kredi ve kredi kartları en az 2 yıl faizsiz ertelensin.”

Palandöken ayrıca, deprem bölgesindeki esnafın emeklilik ve ilaç hakkı başta olmak üzere tüm sağlık hizmetlerinden yararlanmasını sağlayacak uygulamaların hayata geçirilmesini de talep etti.

Deprem Bilgi Formundan elde ettikleri verileri ilgili bakanlıklar ile paylaştıklarını ifade eden Palandöken, “Buna göre deprem bölgesindeki esnaf işyerlerinin yüzde 31,22’si hafif hasarlı, yüzde 18,29’u orta hasarlı ve yüzde 50,49’u ağır hasarlı. Adıyaman, Hatay , Kahramanmaraş ve Malatya en çok başvuran iller oldu.” bilgisini paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu